קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?
מטבעות מובילים

מטבעות מובילים

אף אחד לא יכול להתעלם יותר מן המטבעות הקריפטוגרפים, אשר הופיעו לראשונה בשנת 2017, ובשנה האחרונה צברו תאוצה חסרת תקדים. הם אכן חלק מחיינו כעת, אך רבים יודעים אך מעט פרטים עליהם. במאמר זה נסקור ארבעה מטבעות קריפטוגרפים מובילים, נבאר על כל אחד מהם פרטים חשובים ונדגיש את הבדלים ביניהם.

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

ביטקיון - BTC

הביטקויין הוא הוותיק ביותר מבין המטבעות המבוזרים, והגדול שבהם לפי שוויי שוק. הביטקויין נוצר ב2009 ע"י כותב אנונימי בשם העט "סאטושי נאקמוטו", זהות שלא נתגלתה עד היום. הביטקויין, כמו כל המטבעות הקריפטוגרפיים, אינו תלוי בגוף מרכזי, אלא רשום בקובץ ציבורי המכונה "בלוקציין".

תהליך הפקת הביטקויין מכונה "כרייה" והוא דורש כח חישוב רב, שהולך וגובר ככל שמיוצרים יותר מטבעות. כמות המטבעות המקסימלית שיכולים להכרות הם 21 מיליון.

הביטקויין פרץ לתודעה הציבורית לראשונה בשנת 2017, במהלכה זינק הביטקויין משווי של כ1000 דולר בתחילתה לכ17,000 דולר בסופה. לאחר ששווי הידרדר במהלך השנים 2018-2019 עד לשפל של כ3400 דולר, בשנתיים האחרונות זינק הביטקויין, והגיע לפני כחודש לשיא של כ- 64000 דולר.

הביטקויין שווה היום 55000 דולר, בסך שווי שוק של 891 מיליארד דולר. במהלך השנה האחרונה הוסיף הביטקויין 72% לשוויו.

את'ריום - ETH

האת'ר הוא המטבע הווירטואלי השני הכי נסחר אחרי הביטקויין, וכן הוא השני בגודלו מבחינת שווי שוק. הביטקויין יוצר ב2013 ע"י ויטליק בוטרין, מתכנת וחוקר מטבעות קריפטוגרפיים. האת'ריום מתפקד כאירגון ללא מטרות רווח, והוא רשום כיום בשוויץ.

יתרונו של האת'ריום על פני הביטקויין היא יכולתו לטפל בחוזים מורכבים, ולהתמודד על מספר רב יותר של נתונים בו זמנית.

האת'ריום שווה כיום כ3400 דולר, לאחר שיא של למעלה מ4000 דולר. סך שווי השוק של המטבע הוא 425 מיליארד דולר, ובמהלך השנה האחרונה האת'ריום זינק מלמעלה מ400%.

ריפל - XRP

הריפל פותח ב2012 על ידי חברת ripple labs, ומאז הוא אחד המטבעות הנסחרים ביותר. הריפל מתאפיין במספר רב של מטבעות (מקסימום של 100 מיליארד) ושווי נמוך עבור כל מטבע. שווי ריפל בודד הוא 1.28 דולר, ושווי השוק הכולל שלו הוא 128 מיליארד דולר. בשנה האחרונה הריפל האמיר ב475%. 

דוג'קויין - DOGE

הדוג'קויין הוא אחד המטבעות הפופלארים והקיקיוניים בשוק. הוא נוצר ב2013 כבדיחה כפולה על ממ כלב מפורסם שנקרא doge ועל המטבעות הקריפטוגרפיים, ובאופן אירוני הפך לאחד המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים בשוק. בין מעריציו של המטבע ניתן למנות את המיליארדר אילון מאסק, שמקדם את המטבע באופן עקבי בחשבון הטוויטר שלו, סנופ דוג, ומפורסמים אחרים, לצד מיליוני תומכים ברשתות החברתיות.

מטבע דוג'קויין בודד נסחר היום במחיר 0.39 דולר, זאת לאחר ירידה משיא של 0.7 דולר בעיקבות הופעתו של פטרונו של המטבע אילון מאסק ב- SNL, בה קרא למטבע "תרמית". סך שווי השוק של המטבע הוא כ50 מיליארד דולר, לאחר בשנה האחרונה המטבע זינק באופן חסר תקדים, לא פחות מ8100%.

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
MetaMask הינו ארנק דיגיטלי שנועד לאחסון ולשליחה של נכסי קריפטו שונים, ולפיכך ניתן גם להתייחס אליו כאל ארנק קריפטו. יחד עם זאת, ארנק קריפטו לא עובד בדיוק כמו ארנק פיזי רגיל המאחסן את השטרות בכיס שלנו.
בזמן האחרון אנו עדים להתפתחות מעניינת, שעתידה לשנות את הדרך בה אנחנו חושבים על כסף בכלל, ועל מטבעות דיגיטלים בפרט. מה הן מטבעות CBDC ומה כדאי לדעת על השקל הדיגיטלי.
האפשרות שאמזון עתידה לקבל תשלום בביטקויין - כבר בסוף השנה, לפי דיווחים מסוימים, הביאה להאמרה במחירו של הביטקויין לשיא של שלושה חודשים - 42000 אלף דולר. ישנן אפילו שמועות שענקית האינטרנט עשוייה לפתח מטבע משל עצמה, או לקבל מטבעות אלטרנטיביים דוגמת את'ריום.