קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?

קריפטו למתחילים – כך תהפכו למשקיע

השקעה בתחום המטבעות המבוזרים איננה עניין של מה בכך. אז איך מתחילים? הכנו עבורכם רשימת עקרונות הבסיס שכל משקיע קריפטו מתחיל חייב לדעת

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

השקעה בתחום המטבעות המבוזרים איננה עניין של מה בכך. מדובר בשוק תנודתי ביותר, ולראיה ניתן לראות את עשרות, מאות, אלפי ועשרות אלפי האחוזים שעושים מטבעות דיגיטליים מסוימים, בעוד שמנגד ניתן לספור מאות ואלפי מטבעות שכבר נמחקו או ששווים עומד על סנטים בודדים והם בדרך הבטוחה להיעלמות.

אז איך מתחילים? ראשית, מומלץ להרבות בקריאה ולצבור ידע. ובדיוק בשביל השלב הזה אנחנו כאן.

כמה מילים על עולם הביזור והבלוקצ'יין

אנחנו בטוחים שלא לשם זה נכנסתם לכאן, ולכן לא נרחיב במילים. לצד זאת, חשוב להבין שני עקרונות בעולם הקריפטו וטכנולוגיית הבלוקצ'יין בכלל.

  • הראשון – ברגע שעסקה בוצעה, אין דרך חזרה. לא מדובר בעסקאות אשר ניתן לתבוע בגינן בבית משפט, כיוון שלרוב כלל לא ידוע מי הצד השני לעסקה. על כן אין מקום לטעויות של מתחילים, חשוב לבצע שאם וכאשר אתם מבצעים פעולה, תבצעו אותה היטב ובאחריות. שכן כאמור, נגעת נסעת.
  • העקרון השני – עסקאות בלוקצ'יין נחשבות לעסקאות על מוצרים לכל דבר ועניין. בדומה למוצרים אחרים יש לאחסן את המטבעות הדיגיטליים אשר רכשתם, כאשר ישנן שתי אפשרויות עיקריות הנקראות "ארנק חם", אשר מחובר לרשת האינטרנט ומתאים למי שמגדיר עצמו סוחר שפועל לעיתים תדירות. או "ארנק קר", אשר לא מחובר בהכרח לרשת האינטרנט, ועליו מאחסנים לרוב נכסים דיגטליים אנשים שרואים עצמם כמשקיעים פאסיביים יותר, שרוכשים מטבע כדי להמתין לעליית ערך משמעותית שתהא אולי גם עוד מספר שנים.

בנוסף, כפי שנהוג לומר בכל מקום שבו לא מתקיימת פגישה וקבלת פרטים עליכם ועל מצבכם הפיננסי, אין לראות באמור בכתבה כהמלצה לבצע פעולה, או כהמלצה להימנע מביצוע פעולה כלשהיא. כל שאנחנו יכולים להמליץ לכם הוא כאמור לאסוף די ידע והון ראשוני כדי להבין אם התחום הזה בשבילכם או לא, וככל שתחליטו שכן, לעזור לכם לקבל כלים כיצד להתנהל בו ולאפשר לעצמכם לייצר בו רווחים.

אז איך מבצעים עסקה בשוק הקריפטו?

למי שעולם ההשקעות מוכר לו מתחומים אחרים, נגיד שאין שוני גדול מבחינת הפרוצדורה בין במסחר במניות לבין מסחר במטבעות מבוזרים. הבורסה הפופולרית ביותר בתחום נקראת ביננס, ולאחר פתיחת חשבון בפלטפורמה שלה ניתן להתחיל לסחור.

עבור מי שהעולם זר לו לחלוטין, נאמר שכדי לבצע עסקה יש לפתוח חשבון בפלטפורמה המקוונת של ביננס, שהיא לצורך העניין החברה שמתאמת בין קונים למוכרים, וזאת בתמורה לגביית עמלה על כל עסקה כזאת. למרבה הצער אין דרך מאובטחת ומומלצת לבצע עסקאות מבלי לשלם את העמלות כאמור, אך לא מדובר בסכומים משמעותיים או אף מורגשים לרוב, ולכן ממילא אין בכך טעם.

איך ניתן לדעת מה המחירים של כל מטבע, ובאיזה מגמה הוא?

ובכן גם פה יש טעם להפריד בין בעלי הידע המוקדם עם עולם ההשקעות שרק מעוניינים להרחיב אופקים, לבין אלו שכל התחום חדש להם לגמרי. אם אתם נמנים עם הקבוצה הראשונה, בדומה לכלל המוצרים ניתן לעקוב אחריהם בממשקים כמו Trading View, ועל ידי כך לבצע ניתוחים טכניים או אף לשלבם עם ידע פונדמנטלי ככל שיש לכם בנושא.    

אם הנכם חדשים לחלוטין בעולם ההשקעות, לבטח תרצו לדעת מהי מגמה, וכיצד היא מקדמת אותנו. מגמה היא תנועה נמשכת במחיר, אשר לרוב תהיה בשלושה מצבים עיקריים: עלייה, ירידה ודשדוש. לכל מצב כזה יש עוד שלושה מצבים עיקריים, והם: תנועה חדה, תנועה חלשה ונקודת היפוך. כפי שניתן להבין, אם הצלחנו להיכנס במחיר שמהווה נקודת פתיחה למגמה עלייה חדה, בקרוב אנחנו עשויים לשלשל סכומים נאים מאוד. אולם, כמובן שקשה מאוד לחזות מתי בדיוק זה יקרה.

אחד הכלים שעוזרים לנו לקבל מידע, שבעזרת ניתוח שלו אנחנו יכולים להעריך בצורה די טובה מה המגמה שלפנינו ומה עוצמתה, הוא אתר האינטרנט המעולה Trading View. מדובר בממשק שמציג בצורה ויזואלית ומאוד נוחה את כל המחירים של המוצרים שאותם תרצו להציג, וזאת תוך אפשרות לעבור בין הזמנים בכדי לראות את המחירים לפי דקות, שעות, ימים, שבועות, חודשים ושנים, ולמעשה כל מה שבניהם.

בין היתרונות הגדולים של Trading View ניתן למנות את העובדה שהוא מציע שירותים די טובים בחינם, שהוא מקיף, מתעדכן יחסית מהר, ומאפשר לבצע מעקב יחסית נח, ולהציע מגוון עשיר של כלים לביצוע מעקב וניתוח. אבל איך ניתן לתרגם את כל המידע הזה לידע ששווה כסף?

קורסים למסחר בקריפטו

כאמור, רוב המידע נמצא היום זמין וגלוי לכולם ובחינם, ולמעשה כמעט שאין הבדל מבחינת המידע עצמו בין אלו שמשלמים עבור קבלתו כסף. ההבדלים הגדולים בין המשקיעים הרווחיים לבין המשקיעים ההפסדיים, אשר לרוב מקובל להניח כי היחס בניהם עומד על כ-90% מפסידים, 5% על האפס וכ-5% רווחיים, הוא האפשרות שלהם להמיר את המידע שברשותם לידע ששווה להם כסף.

כדי לעשות זאת יש להגיע לרמה מסוימת של ידע, אשר לאחריה נדרש תרגול בין היתר בגרסאות דמו בהם אין צורך להכניס כסף אמיתי, ולאחר מכן בסכומים קטנים, ובהגעה לשליטה טכנית בכל הכלים, ולשליטה אינטלקטואלית נדרשת ברמת הידע – ניתן להפוך לסוחרת או לסוחר רווחי.

יתרה מזאת, בעזרת הידע שברשותנו תוכלו לבנות תוך ליווי שלנו מודל השקעה מסודר, אשר לפיו תדעו לזהות הזדמנויות ותבניות אשר חוזרות עשרות ואף מאות פעמים כל שנה. כך תוך מעקב יחסית פשוט תוכלו לזהות נקודות כניסה איכותיות, ולהמיר אותם לכסף בעזרת השקעות חכמות.

רגולציה בתחום הקריפטו

נכון להיום הרגולציה בתחום הקריפטו נחשבת ליחסית בתולית, ועדיין לא ניתן להבין בצורה ברורה מה בדיוק נדרש ממשקיעי הקריפטו מבחינה זו. כך למשל מלבד נושאי הדגל של שוק הקריפטו הלא הם הביטקויין והאתריום, אשר לגביהם יש הסכמה כי אין מדובר בניירות ערך, המצב המשפטי לגבי שאר המטבעות המבוזרים והנכסים הדיגיטליים מוטל בספק.

למשמעותה של קביעה זו ישנן השלכות משמעותיות, שכן אי הידיעה ביחס לסיווג הנכסים מטילה צל על תחולת חוק ניירות ערך בעניינם, אשר משפיעה בתורה על חובות שיוטלו במידה שיוחלט שכן להכיר בהם ככאלו, כמו למשל גובה תשלום המס על רווחים, ודינים ספציפיים המתייחס למסחר עצמו.

איך להוציא כסף מארנק הדיגיטלי

לאור האמור בעניין הרגולציה בתחום הקריפטו, אין בהכרח הליך מסודר שבעזרתו ניתן למשוך כסף מהאנרקים החמים או הקרים עליהם הרחבנו בתחילת המאמר. על כן, ישנן מספר דרכים כאלו ואחרות לקבל כסף מזומן ליד כאשר מדובר בעסקה של מטבעות מבוזרים.

חלפנים:

בדומה למסחר במטבע בחוץ, אשר בעבר ולעיתים גם היום היה נהוג לרכוש אצל חלפנים בחנויות הפזורות במרכזי הקניות או ברחוב, כך ניתן לבצע גם עסקאות מזומן בתמורה למטבעות מבוזרים. היתרון, ניתן לשאול ולדבר עם החלפן, ולוודא שהבנתם הכל היטב היטב. החסרון, ישנה כפיפות לשעות פעילות המקום, ולעיתים העמלות גבוהות יותר מהאלטרנטיבה הבאה ברשימה.

כספומטים ייעודים:

כן תאמינו או לא, ישנם כספומטים שתפקידם הוא להוציא מזומן בתמורה למטבעות מבוזרים. התהליך הוא דומה עד זהה למשיכת כסף מכספומט רגיל, רק שבאופן זה במקום להכניס כרטיס אשראי יהיה עליכם לסרוק את כתובת הארנק שלכם.

בישראל קיימים כיום קצת פחות מ-20 כספומטים כאלו ברחבי הארץ, ובין היתר תוכלו למצוא אותם ברח' קינג ג'ורג בתל אביב, בשדרות רגר בבאר שבע, בנתניה, ובעוד ערים נוספות. רוב הכספומטים תומכים בביטקויין ובאתריום, והיתרון המשמעותי ביותר בהם הוא שעל אף העמלה הנוספת שיש לשלם, העובדה שמדובר בעסקים יחסית קבועים מאפשרת בטחון יחסי ביחס לאלטרנטיבות אחרות.

יתרון נוסף הוא הדיסקרטיות המקובלת בתחום. כך או אחרת מומלץ כן לשלם מיסים ולדווח על כל הכנסה לפי חוק, ואנחנו בוודאי מעודדים כל אדם לעמוד בחובותיו הקבועים. לצד זאת, אלו שסודיות מהווה שיקול מהותי עבורם יוכלו לקבל אותה במשיכה בכספומטים הייעודים.

עסקאות בין אנשים פרטיים:

כאמור, ישנן דרכים אחרות בהן ניתן שלא לשלם עמלות, אך המחיר עשוי להיות שונה לחלוטין וגבוהה הרבה יותר. אחת הדרכים היא לבצע עסקאות עם אנשים פרטיים ללא פיקוח. אופציה זו אף שהיא קיימת נחשבת למסוכנת יותר, שכן לאור היעדר הפיקוח יכולים אותם אנשים פרטיים להיעלם עם הארנק הפיזי שלכם ללא תשלום, או לחלופין לקחת מכם מזומן ולהיעלם ללא הבאת התמורה. על כן מומלץ לשקול בכובד ראש אפשרות זו.

מלבד שלוש הדרכים האמורות, ישנן דרכים רבות נוספות למשיכת כסף, דרך מספר ממשקים נוספים. על כל אלו תוכלו ללמוד אצלינו, ובמיוחד על הבחירה בדרך המתאימה ביותר עבורכם, הן משיקולי נוחות, הן משיקולי מחירי העמלות והן משיקולי מיסוי וכן שיקולים נוספים אשר רלוונטים לכל אדם ואדם בצורה מעט שונה.

זו אף שהיא קיימת נחשבת למסוכנת יותר, שכן לאור היעדר הפיקוח יכולים אותם אנשים פרטיים להיעלם עם הארנק הפיזי שלכם ללא תשלום, או לחלופין לקחת מכם מזומן ולהיעלם ללא הבאת התמורה. על כן מומלץ לשקול בכובד ראש אפשרות זו.

מלבד שלוש הדרכים האמורות, ישנן דרכים רבות נוספות למשיכת כסף, דרך מספר ממשקים נוספים. על כל אלו תוכלו ללמוד אצלינו, ובמיוחד על הבחירה בדרך המתאימה ביותר עבורכם, הן משיקולי נוחות, הן משיקולי מחירי העמלות והן משיקולי מיסוי וכן שיקולים נוספים אשר רלוונטים לכל אדם ואדם בצורה מעט שונה.

סיכומו של דבר

תחום הקריפטו הפך אנשים רבים למיליונרים צעירים, או לכל הפחות לבעלי הון עצמי מספיק גבוה כדי לרכוש נכס בעזרת משכנתא באחוזי מימון נמוכים מאוד, וללא צורך בחסכון נוסף או בהלוואה כדי לגייס את ההון העצמי הראשוני. לצד זאת, לא חסרים סיפורים על אנשים שחשבו את עצמם לידענים גדולים והשקיעו בצורה לא אחראית במטבעות שקרסו, ואיתם קרסו גם העתיד שלהם.

בכדי לפעול בצורה אחראית הן כלפי הטווח הקרוב והן כלפי הטווח הרחוק מומלץ מאוד לצבור ידע בנושא, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא למידה ותרגול עם רשת הבטחון מלמטה, בצורה אשר מאפשרת בין היתר לסחור באמצעות תוכנות דמו, וזאת תוך ליווי והדרכה על כל מהלך.

אם ברצונכם לעשות זאת, מומלץ שתעשו זאת טוב – בשביל זה אנחנו כאן.

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
ממשלת אוקרינה פנה אל העולם הגדול וביקשה מכל האנשים שרוצים לתמוך במאבק שלה נגד רוסיה להירתם ולתרום מטבעות דיגיטליות. תוך כמה ימים הממשלה גייסה יותר מ-42 מיליון דולר בתרומות של מטבעות קריפטו. כל הפרטים על הגיוס
הרבה ישראלים נרתמים למלחמה המתרחשת באוקרינה ורוצים לעזור ולתרום בכל דרך אפשרית. לפני כמה ימים הממשל האוקריני פנה לכל מחזיקי הקריפטו בעולם וביקשו לתמוך במאבק האוקריני באמצעות תרומה במטבעות קריפטו. בסמוך לזה גורמים זדוניים התחילו להפיץ נכסים דיגיטליים ומטבעות שלכאורה נועדו לתמיכה באוקרינה, אבל בעצם מדובר בסקאם ויכול לעלות לכם ביוקר. כך תשמרו על הכסף הדיגיטלי שלכם.
ארנקי החומרה של לדג׳ר (Ledger) מאפשרים פתרון יעיל נגד תקיפות הסייבר וגנבות פיזיות של הכסף שלכם. הארנק משלב בין פתרונות תוכנה מבוססי IT עם רכיבי חומרה פיזיים. בכתבה זאת אנחנו נסקור עבורכם את מוצרי החברה
מסחר במטבעות קריפטו רובו מתנהל במסחר אלגוריתמי. בעבר רובוטים של מסחר אוטומטי היו יקרים ודרשו ידע טכני, אבל עם הזמן הכלים הללו הפכו ליותר נגישים. בכתבה זאת אנחנו נעסוק בסיכונים שבמסחר האוטומטי