קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?

USD to NIS – שער המרה, עמלות על המרה, שירותי המרה שונים ועוד

המרות דולר לשקל ושקל לדולר מבוצעת מדי יום בהיקף של מאות מיליוני שקלים. אנשים פרטיים, בתי עסק, בנקים ובתי השקעות סוחרים במטבע חוץ בצמד המטבעות USD/NIS. בנק ישראל עשוי לבחור לבצע רכישות בסכומים בני תשע ספרות של דולרים תמורת שקלים או להמיר USD to NIS בסכומים כאלה, זאת במטרה להשפיע על ערכו של השקל.

כולנו רוכשים מדי פעם דולרים. אפילו אם אנחנו לא סוחרים בשוק הפורקס (Foreign Exchange– מסחר במטבע חוץ) אזרחי ישראל ובתי עסק בארץ נדרשים מדי פעם לבצע תשלום בדולרים וממירים שקל לדולר לשם כך. מי שמקבלים תשלום בדולרים,  מלקוח בחו"ל למשל, עשויים להמיר דולר לשקל כדי להפקיד את הסכום בחשבון העובר ושב.

מחשבון המרת מטבע

מכיוון שהמרת USD to NIS ולהיפך היא כה נפוצה חשוב מאוד להבין איך נקבע שער המרת מטבע בכלל ודולר שער חליפין בפרט. עוד כדאי לדעת מהו דולר שער יציג? איך מזהים אם שער חליפין המוצע לכם הוא משתלם? אלו עמלות ייתכנו על המרת מטבע כאשר מדובר בצמד USD/NIS? מי מספקים שירותי המרה כאלה? מה היתרונות והחסרונות של האפשרויות השונות לביצוע ההמרה הנחוצה לכם? ועוד.

דולר שער יציג והמרת USD to NIS

כדי לבצע המרת מטבע בדרך משתלמת, במיוחד אם רוצים לעסוק במסחר במטבע חוץ לצרכי הפקת רווח, חשוב להבין מהו שער חליפין יציג וכיצד הוא נקבע. שער יציג של מטבע זר אל מול מטבע מקומי נקבע על ידי הבנק המרכזי של המדינה. כך למשל שערו היציג של הדולר מול השקל נקבע על ידי בנק ישראל פעם ביום (בשעות משתנות) למעט בימי שבת, ראשון, בימי שבתון בישראל, בחג המולד, בראש השנה האזרחית ובחג הפסחא.

שערו היציג של הדולר, כפי שהוא נקבע על ידי בנק ישראל, משמש בסיס לקביעת שערי חליפין בזירות מסחר בפורקס כמו גם אצל חלפני כספים, בנקים מסחריים ועוד. דולר שער יציג מחושב לפי ממוצע של שערים בהם נסחר הדולר בין בנקים בזמן שחלף מאז נקבע דולר שער חליפין קודם.

עוד חשוב לדעת ששערי חליפין של מטבעות אחרים (מלבד הדולר האמריקני) מול השקל מחושבים לפי דולר שער יציג מול השקל ושערי חליפין של המטבע השלישי מול הדולר (כפי שאלה נקבעים על ידי הבנקים המרכזיים של המדינות להן שייך כל מטבע).

המרת מטבע - דרכים משתלמות

ראשית אל תתפלאו שהמרת USD to INS לא תוכלו לבצע לפי שער יציג אלא לפי שער נמוך יותר, ההפרש בין השער שתקבלו לשער היציג הוא התשלום שגובה מי שמעניק לכם שירות המרת מטבע. יוצא איפה שיש טווח של שערים אפשריים ומציאת שער טוב פירושה רווח נקי העשוי להסתכם בסכום משמעותי כאשר ממירים סכומים גדולים של דולר לשקל או שקל לדולר.

ניתן לבצע המרת USD to INS בזירות מסחר בפורקס, בבנקים, בבנק הדואר ואצל חלפני כספים. מומלץ לא להיחפז, לברר דולר שער יציג ולערוך סקר שוק כדי למצוא היכן ניתן לקבל שער טוב במיוחד. עוד כדאי לדעת שלעיתים ניתן להתמקח על שער החליפין או על גובה עמלות הנגבות בגין ההמרה.