קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?
BitTrex - מסחר במטבעות קריפטו

BitTrex – מסחר במטבעות קריפטו

ביטרקס היא פלטפורמת מסחר אינטרנטית במטבעות דיגיטליים (קריפטו) דרכה ניתן לרכוש, למכור ולהמיר מטבעות קריפטו למטבעות פיאט. קליק לפרטים נוספים

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

ביטרקס היא פלטפורמת מסחר אינטרנטית במטבעות דיגיטליים (קריפטו) הממוקמת בארצות הברית, סיאטל, דרכה ניתן לרכוש, למכור ולהמיר מטבעות קריפטו למטבעות פיאט. בנוסף, באמצעות מספר ארנקי קריפטו, ניתן לאחסן בשרתים של ביטרקס את מטבעות הקריפטו שנרכשו. אחסון מטבעות הקריפטו מתבצע על ידי הארנק הדיגיטלי של ביטרקס עצמה, על אף שניתן להעביר קריפטו לביטרקס באמצעות ארנקים חיצוניים למערכת. ביטרקס היא אחת מפלטפורמות הקריפטו הוותיקות יותר כיום. היא הוקמה בשנת 2014 על ידי שלושה ממנהלי מערכות האבטחה של חברת אמזון, השייכים גם כן לדירקטוריון של מיקרוסופט.

בשנת 2018 היא דורגה במקום ה- 38 ברשימת 100 פלטפורמות המסחר בקריפטו הגדולות בעולם, וכיום היא ממוקמת במקום ה- 15, זאת לפי אתר הניתוח האנליטי CoinMarketCup, המספק מידע שוטף בנוגע לשערי המסחר בקריפטו. ביטרקס לא מאפשרת מסחר בכל 1,500 מטבעות הקריפטו השונים הקיימים כיום, אלא בעיקר במטבעות החזקים והנסחרים ביותר כדוגמת ביטקוין, את'ריום, טת'ר וכו', תוך האפשרות להמיר את אלו לדולרים ולמשוך אותם לחשבונות הבנק הפרטיים של הסוחרים. החברה ידועה בנטייתה לחסום מסחר במטבעות קריפטו שוליים יחסית, בעיקר כאלו המאפשרים מסחר פרטי ללא חשיפה של פרטי הסוחרים כדוגמת Dash, Monero ו- Zcash, לאחר ציוצים מצדה בטוויטר בנושא. מדיניות זו גוררת ביקורת חריפה מצד הסוחרים, בעיקר בשל הפתאומיות שלה. שיא המגמה הגיע כאשר ביטרקס חסמה לבסוף אחסון ומסחר בלא פחות מאשר 82 מטבעות קריפטו שונים במסגרתה.

עמלות מסחר בקריפטו

כמו מירב פלטפורמת המסחר הקיימות כיום, בין אם בקריפטו ובין אם בסחורות מסורתיות יותר, שורת הרווח של ביטרקס מתבססת על תשלום עלויות רכישה ומכירה מצד המשתמשים שלה. ביטרקס גובה כ- 0.25% ממחיר העסקה הכוללת בהמרה של מטבעות קריפטו במטבעות קריפטו אחרים, וכן בהמרה לדולרים אמריקאים. לפיכך לדוגמה אם משתמש מבקש לרכוש ביטקוין תמורת מטבעות האת'ריום שברשותו באמצעות ביטרקס, עליו לשלם כ- 0.25% מסכום הרכישה הכולל לביטרקס. בסקירה רוחבית, עמלת רכישה זו במטבעות קריפטו נחשבת לגבוהה ביחס לפלטפורמות המתחרות בתחום, הגובות בממוצע בין 0.1% ל- 0.2% עמלה על מסחר בקריפטו. בנוסף, ביטרקס גובה עמלה על הפקדות ראשוניות ומשיכות מזומנים לחשבון הפרטי.

פעילויות עם גופים חיצוניים

בשנת 2017 ניסתה החברה להתפתח באפשרויות מסחר הנגזרות שלה על חוזי קריפטו, הכוללות חוזים עתידיים בנוגע למחירי מטבעות הקריפטו בשוק מצד הסוחרים בפלטפורמה. ביטרקס ניסתה לפיכך לרכוש את חברת הסטארט – אפ Seed CX המתמחה בחוזים מסוג זה, אך בשנת 2018 העסקה לא הצליחה להתממש לאחר סגירתה של חברת הסטארט – אפ. באותה שנה הכריזה ביטרקס על שיתוף פעולה עם Signature Bank הניו יורקי, אשר מספק שירותי המרה של דולרים למטבעות קריפטו, שיתוף פעולה שנועד להקל על רכישת מטבעות קריפטו באמצעות דולרים.

שיתוף פעולה זה הוא שאפשר לראשונה מסחר ישיר בביטרקס באמצעות דולרים אמריקאים. במקביל, באמצעות שיתוף פעולה עם מוסדות פיננסיים נוספים, ביטרקס פיתחה את טכנולוגיית הבלוקצ'יין אינקובטור, דרכה היא עובדת על פיתוח והפצה של מטבעות קריפטו חדשים לשוק. בהתאמה פרסמה ביטרקס לאורך השנים מאמרים בנוגע לאופייה ולהשפעתה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין על הכלכלה העולמית. בשנת 2018 חברה ביטרקס לפלטפורמות המסחר בקריפטו ביטסטאמפ, ביטפלייר וג'מיני, כולן מפלטפורמות המסחר הגדולות בעולם הקריפטו, בכדי להקים את איגוד העבודה של הסחורות הווירטואליות (Virtual Commodity Association Working Group, VCA). מטרתו של האיגוד הייתה להפיק רגולציה עצמית למסחר בקריפטו, חיצונית לרגולציה של ארצות הברית.

הרגולציה של האיגוד חוברה על ידי על החברות בו ונגעה לתנאי המסחר וההמרה המוסכמים של מטבעות קריפטו, בעיקר של ביטקוין ואת'ריום, מטבעות הקריפטו החזקים והנסחרים ביותר בעולם. בהתאם, האיגוד לקח חלק פעיל ביוזמה להפקת רישיונות מסחר בקריפטו לברוקרים ולפלטפורמות מסחר אשר כונו BitLicense, תחת פיקוח ורישום של מדינת ניו יורק, כחלק מהמאמץ להכשיר את שוק המסחר בקריפטו ולדמות אותו למסחר בסחורות מסורתיות יותר ברשת הפיננסית העולמית. האיגוד נחשב כלא פעיל במיוחד לאחר שרוב שותפותיו עזבו אותו לאורך השנים, עד שחדל מפעילות לבסוף בינואר 2021.

סוגיות באבטחת מידע

ביטרקס עצמה הגישה בקשה לקבלת רישיון מסחר בקריפטו ממדינת ניו יורק עוד ב- 2015, בקשה שנענתה בסירוב בשנת 2019. המחלקה הפיננסית של ממשלת ניו יורק נימקה את הסירוב בכשלים המבניים כביכול במערכת ביטרקס בכל הנוגע לווידוי זהותם של לקוחותיה, כשלים המזמינים רמאות תוך התחזות ללקוחות וגניבה מחשבונם. בנוסף, יחידת הבדיקה של מדינת ניו יורק זיהתה פעילות ענפה של משתמשים מפוברקים הפועלים תחת שמות בדויים במסגרת המסחר בביטרקס. סוגייה זו מתקשרת להקפאת ההרשמה לפלטפורמה בין דצמבר 2017 לאפריל 2018 כתוצאה מתשתיות לקויות וממערכת לא מספקת של קבלה ווידוי של זהויות המשתמשים חדשים.

בהתאמה, בשנת 2019 נתבעה חברת ביטרקס במדינת וושינגטון על ידי לקוחה גרג בנט, אשר טען שמערכת האבטחה של הפלטפורמה נפרצה באמצעות תרמית הזדהות דרך חשבון הסלולרי שלו, מה שהוביל כביכול לגנבה של 100 מטבעות ביטקוין מחשבונו. לעומת זאת, יש לציין בהקשר זה שפלטפורמת המסחר של ביטרקס מעולם לא נפרצה או נפגמה באופן גורף, מה שאי אפשר לומר על פלטפורמות גדולות אחרות למסחר בקריפטו בעולם.

ביטרקס טענה וטוענת גם כיום להגנתה בנוגע לסוגיית אבטחת המידע שמשתמשים פיקטיביים אומנם נרשמו למערכת שלה אך לא ביצעו שום מסחר ממשי דרכה, וכן שאבטחת ומהימנות המידע הם בדי. אן. איי. הארגוני שלה כפלטפורמת מסחר מובילה. כיום תהליך ווידוי הזהות של לקוחות חדשים בביטרקס כולל העלאה למערכת של תמונה ממסמך מזהה כדוגמת דרכון או רישיון נהיגה, וכן הוספת מספר פרטים אישיים לצורך זיהוי ואימות חיצוני וכפול אל מול הרשויות.

Bittrex International/Global

לאחר הסירוב לקבלת רישיון מסחר בקריפטו ממדינת ניו יורק, ביטרקס נאלצה להתפשט החוצה מתחומי המסחר של ארצות הברית ולבסס תשתית מסחר בינלאומית. ביטרקס השיקה לפיכך את חברת ביטרקס אינטרנשיונל, אשר פעלה ממלטה, בה רגולציית המסחר בקריפטו ובסחורות וירטואליות מקלה יותר בהשוואה לזו שבארצות הברית. החברה עבדה בכל המדינות בעולם, מלבד לאיראן, צפון קוריאה, סוריה וקובה, ולא נתנה שירותים ללקוחות בעלי עבר פלילי, בהתאם למקובל ברגולציה בנושא. בשל היותה חברה בינלאומית, אזרחי ארצות הברית או כל אלו שנתונים לתקנות המס והשיפוט של ארצות הברית לא יכלו לסחור דרך ביטרקס אינטרנשיונל.

ב- 29 באוקטובר 2019 ביטרקס אינטרנשיונל נסגרה ונפתחה במקומה פלטפורמת המסחר ביטרקס גלובל, תוך העברת משרדי האם של החברה ממלטה לליכטנשטיין, וכן לאחר העברת כלל הלקוחות של ביטרקס אינטרנשיונל לחברה החדשה. ביטרקס גלובל, כמו ביטרקס אינטרנשיונל שקדמה לה, עובדת בהתאם לרגולציה של האיחוד האירופאי ופתוחה ללקוחות בינלאומיים מחוץ לארצות הברית, כך שכל נהלי העבודה של ביטרקס אינטרנשיונל תקפות גם לגביה. יחד עם זאת, חשוב לציין שכמו חברת האם ביטרקס, ביטרקס גלובל אינה פועלת בכפוף לרגולציה מדינית מחייבת, שכן היא רק מתאימה את עצמה לסטנדרטים של הרגולציה האירופאית המקובלת, סוגייה שעשויה לפגום באמינות שלה.

התנהלות ומסחר במובייל

לשתי החברות, ביטרקס וביטרקס גלובל, ישנן אפליקציות נפרדות למובייל, כך שלא ניתן להתחבר לחשבון בביטרקס דרך אפליקציית ביטרקס גלובל ולהיפך. דרך האפליקציות ניתן לבצע כל הוראה הקשורה לרכישה, מכירה, המרה או אחסון של קריפטו בתשתיות הטכנולוגיות של ביטרקס. שתי האפליקציות מציעות למשתמשים סרטוני ומאמרי חינוך והדרכה בנוגע למסחר בקריפטו ולמסחר פיננסי בכללי, בדומה לעוד פלטפורמות מסחר גדולות כיום, בעיקר לרווחתם של סוחרים מתחילים.

בנוסף, שתי החברות מאפשרות מסחר, הפקדה ומשיכה באמצעות העברות מחשבון הבנק וחזרה אליו, הוראות קבע מכרטיס האשראי וכן העברות מארנקי הקריפטו השונים, באמצעות מערכת של תקשורת אוטומטית בין שרתים. לפיכך, מלבד לאזרחות של המשתמשים, לא הרבה מבדיל בין חברת האם ביטרקס לזרוע הבינלאומית שלה ביטרקס גלובל. שתיהן מתמקדות אך ורק במסחר במטבעות קריפטו ולא מאפשרות מסחר במניות, תעודות סל, אג"חים, וכו'. לשתי החברות ישנו מערך של מענה לקוחות, אך ביקורות ברשת מזהירות כי שתי החברות לוקות במענה איטי ומינימלי ביותר.

בנוסף, תקשורת בין חשבונות ביטרקס לחשבונות ביטרקס גלובל אינה אפשרית, או שהיא קשה יחסית לקיום, בשל העובדה שביטרקס גלובל אינה משרתת בכלל משתמשים מארצות הברית או כאלו שנתונים לרשות המיסים שלה.

Ledger - Crypto Beginners Pack
מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
אלטרדי היא פלטפורמת מסחר דיגיטלית במטבעות קריפטו. המודל העסקי והמטרה המרכזית של הפלטפורמה היא לאפשר מסחר דיגיטלי פשוט, מהיר ופתוח לכולם ובכל העולם במטבעות קריפטו המבוססים על טכנולוגיית בלוקצ'יין. זוהי פלטפורמת מסחר מרכזית המאפשרת לקנות, לרכוש ולהשקיע במטבעות הקריפטו החזקים והמבוססים ביותר בשוק.
שרימפי היא מערכת לניהול תיקי השקעות במטבעות קריפטוגרפיים המאפשרת למשקיעים ולסוחרים לנהל את כל היתרה שלהם במספר פלטפורמות מסחר במטבעות קריפטו, כך שכל נכסי הקריפטו המפוזרים מרוכזים במערכת ניהול אחת. שרימפי מבטלת לפיכך את הצורך להיכנס בנפרד לכל פלטפורמת מסחר בקריפטו בה יש למשקיע נכסים כדי לבצע עסקאות והוראות קנייה ומכירה.
Pionex, רובוט שהוא מעין יצור כלאיים שלא לגמרי מחליף את עבודתכם כמשקיעים בשוק הקריפטו, אך כן חוסך לכם המון עבודה שחורה ושעות ישיבה לחוצות על המחשב. כשאחד היתרונות הכי גדולים שלו הוא העלות הנמוכה בה הוא מציע את שירותיו.
מודרקס היא פלטפורמת מסחר מבוססת טכנולוגיית ענן מסוג אלגו (Algo), המאפשרת השקעה אוטומטית בקריפטו לכולם. הסוחרים במודרקס יכולים לבנות רובוטים מסחריים אוטומטיים משלהם או להשקיע בבוטים שנוצרו על ידי סוחרים מובילים אחרים בפלטפורמה. היא ממוקמת בסן פרנסיסקו, ונחשבת לפלטפורמה צעירה יחסית שכן הושקה רק בפברואר 2019. הפלטפורמה מונה כבר למעלה מעשרת אלפים משקיעים עם שווי סחר כולל של יותר מחמש מאות מיליון דולר.
בוטספוליו היא מערכת מסחר אוטומטית באמצעות בוט מסחר במטבעות קריפטו המאפשרת למשתמשים בה לסחור בפשטות וללא מיומנות מוקדמת במסחר מקוון או בקידוד. המערכת של בוטספוליו מציעה בוט מסחר עוצמתי ומאובטח מאוד שיכול ליצור ולנהל את תיק הקריפטו של המשתמשים ביעילות.
Bitsgap הוא פלטפורמה המיועדת למסחר במטבעות מבוזרים (cryptocurrency), המספקת את האפשרות לסחור במספר בורסות קריפטו שונות בפלטפורמה אחת. במסגרת השירותים ש- Bitsgap מספקת, ניתן למצוא כלים כגון תיק השקעות מסודר, בוטים שונים למסחר אוטומטי, כלי לניצול ארביטראז'ים, ועוד.