Crypto.co.il

מונרו (XMR)- המטבע הקריפטוגרפי שמציב את פרטיות המשתמשים בראש

תיעוד היסטורית עסקאות בשרשרת בלוקים, בלוקצ'יין, היא טכנולוגיה בסיסית ברוב המטבעות הקריפטוגרפים כאשר החיסרון העיקרי שלה הוא שהרבה מן המידע בנוגע לכל עיסקה (כמו גם מי שביצעו אותה) הופך נחלת הכלל, מה שעלול לפגוע בפרטיות המשתמשים (למשל, ברשת האפלה ובעסקאות "מפוקפקות"). קבלו את המטבע הדיגיטלי שהושק בשנת 2014 וקיבל את השם מונרו (Monero, שסימולו XMR), וכבר כבש מקום בין חמישה עשר המטבעות הקריפטוגרפיים המובילים בזכות רמה גבוהה של פרטיות שהוא מספק – והרישום הסלקטיבי של פרטי משתמשים, כלומר – אנונימיות בשימוש במטבעות.

מונרו פירושו "מטבע" באספרנטו. המטבע הקריפטוגרפי המכונה Monero, וסימלו XMR,הושק בשנת 2014 וכבש לו במהרה מקום בין חמישה עשר המטבעות המובילים, כל זאת בזכות תכונות ייחודיות הקשורות לשמירה על פרטיות המשתמשים בו.

עכב אכילס של המטבעות המבוזרים בכלל, היא רמת האמון שיש למשתמשי הקריפטו בהם. אחרי הכל, מאחורי מרבית מטבעות הקריפטו עומדים מפתחים אנונימיים, פעילות המטבע ללא גיבוי של סחורה או נכסים שווי ערך, ולא ברורה לכל משתמש רמת האבטחה שתבטיח לא רק שמירה על ערך המטבעות שיש לנו בארנק, אלא גם ביצוע עסקאות קנייה ומכירה עם המטבע, בצורה בטוחה ואמינה.

הביטקוין היה המטבע הדיגיטלי הראשון שרתם את טכנולוגיות הבלוקצ'יין לטובת בניית האמון הנחוץ כדי לאפשר ביצוע עסקאות בו. בבלוקים החוברים יחד כשרשרת, מתועדות כל העסקאות שבוצעו בכל יחידה של המטבע החל מרגע הפקתו. המידע זמין לכל מי שמעוניין לעיין בו (קוד פתוח, כבר אמרנו?) ולכן הונאה, כמו למשל שימוש כפול באותו מטבע, הופכת בלתי אפשרית. לטכנולוגית הבלוקצ'יין יתרונות רבים, אבל יש לה גם חסרונות, ואחד הבולטים בהם הוא הויתור הגמור על אנונימיות בכל עסקה במטבעות קריפטו מבוזרים שמנהלים היסטוריה גלויה.

בשנת 2012 נכנס לשימוש פרוטוקול קריפטונוט שפותח כדי לאפשר שמירה על אנונימיות המשתמשים במטבע קריפטוגרפי. המטבע Bytecoin (בייטקוין) היה הראשון שיושם על פרוטוקול זה. בשנת 2014 בוצע פיצול קשה של הבייטקוין ושרשרת הבלוקים החדשה שנוצרה הוקצתה לפרויקט מטבע קריפטוגרפי עצמאי, פרויקט Bitmonero (ביטמונרו), או מונרו בקיצור. עם ביצוע הפיצול הקשה הושק מטבע קריפטוגרפי חדש, ה- XMR, ובו דבק שם הפרויקט, מונרו. מאז השקתו צבר המונרו פופולאריות רבה ומזה שנים שהוא נמנה על 15 המטבעות הקריפטוגרפים המובילים מבחינת היקף השימוש בהם.

מונרו ופרוטוקול cryptonote (קריפטונוט)

הביטקוין (BTC) נחשב אבי  המטבעות הקריפטוגרפים, שימוש בו החל בינואר 2009 ומהר מאוד הסתבר שכנגד יתרונותיו הרבים קיים חיסרון בולט אחד: הפרטיות. אמנם, ברישום פרטי המשתמשים בכל עסקה נעשה ניסיון להצפנת פרטים מזהים על ידי שימוש בכתובות שמורכבות מרצף אותיות ומספרים אקראיים, כך שזהותם של הצדדים לעסקה בביטקוין עמומה, אבל כל יתר הפרטים, כמו למשל הסכום שהחליף ידיים ומועד העברתו, תועדו בבלוקצ'יין והפכו זמינים לכל. מעקב אחר עסקאות שבוצעו מכתובת מסוימת מאפשרת הסקת מסקנות אודות הרגלי צרכנות ולעיתים גם התחקות אחר זהות האדם שכתובת זו שייכת לו. פרוטוקול קריפטונוט פותח במטרה למנוע את בעיית הפרטיות בביצוע עסקאות (אחרי הכל, לא כל אחד מעוניין בכזה רישום של פעולותיו שיהיה גלוי לעיני כל) ושמירה טובה יותר על אנונימיות המשתמשים במטבע קריפטוגרפי.

בשנת 2012 פרוטוקול קריפטונוט שימש להשקת הבייטקוין שנחשב המטבע הקריפטוגרפי הראשון המספק פרטיות משופרת. הבייטקוין ספג ביקורת קשה ממש מרגע השקתו, בין היתר משום שלמעלה מ- 80% מהמטבעות כבר הופקו והיו ברשות מפתחיו במועד ההשקה, מהלך ריכוזי שאינו הולם את הרעיון המבוזר והעקרונות הבסיסיים שמאחורי עולם הקריפטו כולו. מונרו בא לעולם כתוצר של פיצול קשה שבוצע בבייטקוין בשנת 2014, בתחילה המטבע החדש נקרא ביטמונרו ובהמשך השם קוצר למונרו וסימלו XMR.

פרוטוקול קריפטונוט שימש בפרויקטים נוספים אולם אף אחד מהם לא נחל הצלחה בסדר גודל דומה למונרו.

שלושה מנגנוני הצפנה שפועלים במקביל

חשוב לדעת, שכל עסקה במטבעות מונרו מאפשרת שקיפות סלקטיבית: המשתמש עצמו מחליט מהי רמת השקיפות של פרסום הפרטים עבור כל עסקה. כמובן שהיכולת להפחית מהשקיפות בכל עיסקה פוגעת באופן טבעי במנגנוני האבטחה, שמגנים על המטבע מפני האקרים למשל, ועל כן, היה צורך לשכלל את מנגנוני ההצפנה והאבטחה של הטבע הקריפטוגרפי החדש.

אם כן, רמת הפרטיות שמספק המונרו מובטחת בזכות שלושה מנגנוני הצפנה להסתרת זהות השולח, זהות המקבל והסכום שהחליף ידיים:
האנונימיות של המשתמשים במונרו נשמרת באמצעות כתובות חד פעמיות רנדומליות הנוצרות באופן אוטומטי עבור כל טרנסאקציה במטבע. נחוצים שני מפתחות כדי לזכות בסכום שהועבר את הארנק הדיגיטלי של המקבל, מפתח שמאפשר צפייה בעסקאות הנכנסות לחשבון ומפתח שמאפשר ביצוע תשלומים מהחשבון. לכל בעל חשבון מונרו יש מפתחות כאלה שהם ייחודיים עבורו, לא ניתן לקשר בין הכתובת החד פעמית שנוצרה לצורך ביצוע העסקה לבין חשבון המשתמש של המשלם או המקבל ולכן לא ניתן להתחקות אחר זהותם.

מנגנון הצפנה נוסף של מונרו נקרא חתימת טבעת (Ring Signature). במקום חתימה יחידה נדרשת חתימה של קבוצת משתמשי מונרו שביצעו עסקה בסכום דומה. כך למשל תשלום על סך 10 מונרו מאושר בחתימת 100 משתמשים שהעבירו עשירית מונרו כל אחד. העסקה נראית כתשלום שמבוצע על ידי קבוצת משתמשים כך שזהות מבצע התשלום נשארת חסויה.

המנגנון שתפקידו הצפנת סכום הכסף שהחליף ידיים מכונה עסקאות טבעת חסויות (Ring Confidential Transactions). השימוש במנגנון מתקדם ומורכב זה החל בינואר 2017 וכך נוסף עוד נדבך לאנונימיות ממנה נהנים המשתמשים במונרו.

נכון לאמצע שנת 2020 נמצא בשלבי פיתוח אחרונים מנגנון נוסף שיתרום לשמירה על פרטיות המשתמשים במונרו. מנגנון זה נקרא Kovri והוא מאפשר הסוואת כתובת ה-IP של מבצעי תשלום במטבע.

מונרו והרשת האפלה

קהל יעד צפוי של מטבעות מבוזרים, במיוחד כאלה ששומרים על אנונימיות המשתמשים בהם, הוא קהל הגולשים של "הרשת האפלה" – רשת אתרים שאינם מקוטלגים במנועי חיפוש והם נסתרים מהעין, העוסקים בפעילות שהיא בדרך כלל לא חוקית כמו למשל מכירת סמים, פעילות של ארגוני טרור, מכירת כלי נשק, ודומים לאלה.

בשנת 2016 רשם המטבע זינוק של 200% בערכו, לאחר ששניים מהאתרים המובילים ברשת האפלה (אתר אואזיס ואתר אלפאביי, שמכרו סמים קשים אונליין) הוסיפו אפשרות לשלם במונרו המאפשר שמירה על אנונימיות המשלמים בו. אם בימים של טרם המונרו הביטקוין היה המטבע הדיגיטלי השימושי ביותר לביצוע עסקאות מפוקפקות ברשת – ניראה שהמונרו, מטבע מבוזר אנונימי, כבר את המקום הראשון והפך לפופולארי ביותר בביצוע תשלומים כשפרטיות המשתמשים היא הכרחית.

כמות אינסופית של מטבעות מונרו ונפח בלוקים משתנה

שלא כמו במטבעות קריפטוגרפים רבים אחרים, הביטקוין ביניהם, ניתן לכרות כמות אינסופית של מונרו. בכל שתי דקות בממוצע נוצר מונרו נוסף ועד סוף חודש מאי 2022 יהיו בסירקולציה כ- 18 וחצי מיליון מטבעות מונרו, מרגע זה התמורה עבור כל בלוק חדש תהיה קבועה ותעמוד על 0.6 מונרו. הבדל משמעותי נוסף בין המונרו לביטקוין הוא שלא נדרש כוח מחשוב עצום כדי לכרות את המטבע, ניתן לכרות מונרו במחשב אישי.
למונרו מנגנון ייחודי גם בכל הקשור להבטחת עיבוד נתונים בקצב מהיר מספיק. נפח הבלוקים אינו אחיד כאשר נפחו של כל בלוק מותאם לנפח הממוצע של 100 הבלוקים הקודמים לו.

תכונה נוספת שמבדילה בין מונרו לבין רוב המטבעות הקריפטוגרפים היא שמטבעות מונרו הם זהים זה לזה, אין שום קוד ייחודי המבדיל בין יחידה אחת של המטבע לאחרת.

רכישה, החזקה, תשלום ומסחר במונרו

מטבע אחד של מונרו היה שווה כ – 13 דולרים בתחילת 2017, ובסוף 2017 היה שווי כל מטבע מעל 350$. שווי השוק של כל מטבעות מונרו כיום כמעט חמישה מיליארדי דולרים, עם כ – 15.5 מיליוני מטבעות בסירקולציה כיום, באמצע שנת 2020.

מי שמעוניין להחזיק או לבצע עסקאות במטבע מונרו, יכול לרכוש כאלה במספר זירות מובילות למסחר במטבעות קריפטוגרפים, כמו בייננס או ביטרקס. נכון לאמצע 2020 לא ניתן להמיר שקלים למונרו ולכן יש לרכוש תחילה ביטקוין בסכום המבוקש ואז לבצע את ההמרה למונרו.
יש היצע מוגבל של ארנקים דיגיטליים שמתאימים לשימוש במונרו ולכן מי שמעוניין לסחור גם במונרו צריך לבחור בקפידה. ארנקים חדשים נוספים מדי פעם בפעם כך שכדאי להתעדכן ולשדרג כאשר מסתבר שמשתלם לעשות זאת.

בעת האחרונה אנו עדים למהלכים מצד בנקים מרכזיים ומוסדות פיננסיים גדולים נוספים המעוניינים להגביר את הפיקוח על מטבעות קריפטוגרפים. בזכות מנגנוני ההצפנה הייחודיים של המונרו, הוא ימשיך לספק למשתמשים בו רמה גבוהה של פרטיות ולכן האטרקטיביות שלו צפויה לעלות.

מי שמחזיקים ברשותם מונרו בארנק דיגיטלי מתאים יכולים להשתמש בו כאמצעי תשלום מול מי שמקבלים את המטבע. במקרים של עסקאות מול מי שאינם מקבלים מונרו ניתן להיעזר באתרים המתווכים בעסקה, מקבלים מונרו ומשלמים בביטקוין. קל מאוד לסחור במונרו מול מטבעות קריפטוגרפים אחרים כמו גם מול מספר מטבעות פיאט מובילים, ביניהם הדולר האמריקני (XMR/USD) והאירו (XMR/EUR). נכון לאמצע שנת 2020 אין סחר חליפין של מורנו מול השקל הישראלי ולכן נדרשת המרה כפולה כדי לקנות מונרו בשקלים או ולהיפך.

JOIN NOW
close-link

ПРИСОЕДИНИТЬСЯ
close-link

להצטרפות
close-link