קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?

פרוטוקול NEAR – סביבת בלוקצ׳יין למפתחים וארנק דיגיטלי מתקדם

פרוטוקול בלוקצ׳יין של NEAR נוצר על מנת להקל על מפתחים והוא מספק גם ארנק תוכנה ואסימון משלו. מה צריך כדי לפתוח חשבון? המידע המלא בכתבה

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

פרוטוקול NEAR

NEAR היא פלטפורמת בלוקצ'יין בחוזה חכם המבוססת על קהילת משתתפים ונחשבת לפתוחה ולידידותית למפתחים. לפי האתר שלהם, משתמשים יכולים ליצור אפליקציה מבוזרת ב-NEAR תוך חמש דקות בלבד. NEAR נוצרה על ידי אלכסנדר סקידאנוב (Skidanov) ואיליה פולוסוקי (Polosukhi) בשנת 2018. NEAR גייסה כמעט חמישים מיליון דולר לסבבי גיוס פרטיים בארבעת החודשים הראשונים לפעילותה, וזאת אפילו לפני שמוצר כלשהו נבנה.

זה איכשהו הגיוני כשמסתכלים על קורות החיים של שני מייסדיה. סקידאנוב הוא מפתח תוכנה לשעבר של מיקרוסופט ומנהל ההנדסה לשעבר בממפיס המתמחה במסדי נתונים מבוזרים. הוא גם זכה במדליית זהב ב-ICPC (International Collegate Programming Contest) בשנת 2008 בתחרות תכנות שנתית בהשתתפות סטודנטים מכל העולם. פולוסוקי הוא מנהל הנדסה לשעבר של חטיבת המחקר המוערכת של גוגל, שבה הוא וצוות המפתחים שלו חקרו טכנולוגיות למידה עמוקה ושפה טבעית, המשמשות כעת בשירותי התרגום של גוגל. הוא גם היה פיינליסט ICPC ב-2008.

לאחר מספר ערכות בדיקה בשנת 2019, NEAR הוציאה גרסה מוגבלת שלה באפריל 2019, וכחצי שנה השיקה הגרסה הבלתי מוגבלת של הרשת המרכזית שלה. זה למעשה המכניס את האסימון המערכת שלה לשוק הפתוח. בשלב זה, בעלות חלקית על הבלוקצ'יין של NEAR ניתנה לבעלי האסימונים. בדצמבר האחרון, ערכו של האסימון זינק ללא פחות מאשר תשעה דולרים אמריקאים, סכום מכובד עבור אסימון מערכת בלוקצ'יין צעירה.

מערכת הבלוקצ'יין של NEAR

כאמור, המערכת הזו נועדה להיות ידידותית למפתחים ולהקל על יצירת יישומים מבוזרים. NEAR גם פועלת הדדית עם מערכת הבלוקצ'יין של אתריום באמצעות גשר הקשת של NEAR. המערכת משתמשת במנגנון ריסוק שנקרא Nightshade ובמנגנון יצירת בלוקים בשם Doomslug כדי לעבד למעלה מ-100,000 עסקאות בשנייה. עמלות העסקה ב-NEAR כל כך נמוכות עד שהן דורשות יחידת מדידה מיוחדת הנקראת yocto כדי לכמת אותן.

NEAR היא למעשה מערכת בלוקצ'יין מסוג הוכחת הסיכון (Proof of Stake – PoS) המשתמשת בחלוקה בין המשתמשים כדי לייעל את הביצועים שלה. עם זאת, בניגוד לרסיסים במטבעות קריפטו אחרים כמו Polkadot, כל הרסיסים ב-NEAR נתפסים כחלק מאותו בלוקצ'יין. כל זה הודות למנגנון שנקרא Nightshade. עם Nightshade, רק תמונת מצב של המצב הנוכחי של כל רסיס מתווספת לבלוק בבלוקצ'יין. כל רסיס מתקיים על ידי קבוצה משלו של צמתי אימות, המשדרים את מצב הרסיס שלהם בכל פעם שנוצר בלוק.

הדרך הקלה ביותר לדמיין זאת היא כצומת של מספר כבישים. הצומת עצמו הוא מערכת הבלוקצ'יין וכל כביש הוא רסיס. יתרה מכך, רסיסים ב-NEAR מסוגלים לעבוד במקביל מאחר והעסקאות המבוצעות עליהם אינן חופפות. זה משפר משמעותית את היעילות. מרכיב חשוב נוסף של NEAR הוא מנגנון שנקרא Doomslug. מנגנון זה מאפשר לצמתי אימות ברשת מתחלפים ליצור בלוקים. זה קורה בכל תקופה, וכל תקופה נמשכת 12 שעות. בלוק חדש נוצר ב-NEAR בערך כל שנייה.

תגמולים מצד מערכת הבלוקצ'יין של NEAR מגיעים מאינפלציה שעומדת כיום על כחמישה אחוזים בשנה. תשעים אחוזים מכל תגמול של המערכת עוברים לאימות ולמאגרי הימור של מאצילים, והעשרה אחוזים הנותרים הולכים לאוצר NEAR המנוהל כיום על ידי קרן NEAR. אם משתמש מעוניין להפוך לצומת מאמת (node) ב-NEAR, יהיה עליו להפקיד במערכת את אסימוני NEAR. הסכום המדויק שיש להפקיד תלוי בכמה אסימונים מוחזקים על ידי מאמתים אחרים בתוך רסיס נתון. זה גם קובע את קיצוץ התגמולים של כל בלוק אשר משולמים בכל תקופה, שהיא כאמור 12 שעות.

כל רסיס ב-NEAR מכיל כמאה מושבים, ולכן על המשתמש להיות בעל מושב אחד לפחות כדי להיות מאמת. העלות של כל מושב נקבעת על פי הסכום הכולל של אסימון המערכת המוצמד. למשל, אפשר לקחת את סך ההפקדה ברסיס מסוים וחלק אותו במאה, וזו העלות של המושב. מאמתים שלא מתנהגים כשורה מבחינת אבטחת המידע במערכת מסתכנים באובדן חלק מהנתח שלהם. נותנים ומאצילים יכולים לבחור לבטל את ההפקדה בכל עת.

תכנון זה נועד לתמרץ צמתי אימות לאבטח רסיסים חדשים יותר או קטנים יותר שבהם מחסום הכניסה נמוך יותר. אם אין למשתמש הון לקנות מספיק אסימונים של NEAR כדי להבטיח מושב, ניתן לשכנע את הנציגים להאציל למשתמש את האסימונים שלהם. הנציגים משתמשים במאגרים של הפיקדונות כדי לעשות זאת ומקבלים קיצוץ של תגמולי מערכת מהמאמת/ים שעליהם הם מפקידים.

החל מה-13 באוקטובר 2019, NEAR מנוהלת על ידי קהילת NEAR. נראה כי כל ההצעות יונחו, יידונו ויצביעו עליהן באמצעות מועצת הממשל הייעודית של NEAR. דבר אחד מעניין לציין הוא ש-NEAR  פועלת כיום כרסיס בודד. אם וכאשר הקהילה תצביע לאפשר רסיסים נוספים, יופעל מנגנון אוטומטי הידוע בשם Dynamic Resharding אשר יצור, יתמזג ו/או יהרוס רסיסים לפי דרישת הרשת. ממשל ופיתוח מפוקחים כיום על ידי קרן NEAR המחזיקה גם כיום בכספי האוצר של NEAR ויכולה להחליט כיצד הם ינוצלו. ברגע שמנגנון ממשל יופעל, לקהילה תהיה שליטה מוחלטת על מרכיבים אלה.

NEAR הוא מטבע קריפטו שמקורו כאמור בתגמולים ממערכת הבלוקצ'יין. הוא משמש להפקדה על ידי צמתי אימות ומאצילים ברשת. למרות שתגמולי חסימה למאמתים ומאצילים מגיעים משיעור אינפלציה שנתי של חמישה אחוזים, אסימוני NEAR נשרפים כדי לשלם עבור עמלות רשת. בעוד שעמלות הרשת ב-NEAR קטנות להפליא, בהינתן פעילות רשת מספקת, האסימון של NEAR הופך לנכס דפלציוני. האינפלציה השנתית הופכת לאפס אם הרשת מעבדת למעלה ממיליארד עסקאות ביום ויכולה לרדת מתחת לשני אחוזים אם מעובדות למעלה משתי מיליארד עסקאות ביום.

סוחרים ומשקיעים יכולים להשיג אסימונים של NEAR, אך נראה שהאפשרויות מוגבלות למעשה לפלטפורמות Binance ו- Huobi לעת עתה. הנזילות גבוהה מאוד בשתי הבורסות. כדאי גם לזכור ש-NEAR כפוף לשיעור אינפלציה שנתי של חמישה אחוזים לעת עתה, כך שייתכן שמוטב להפקיד את האסימונים מאשר פשוט להחזיק או לסחור באסימונים. כמובן, אין הדבר מהווה ייעוץ פיננסי.

הארנק של NEAR

NEAR מיועדת ליישומים מבוזרים, ולעתים קרובות יש צורך בארנק תוכנה כדי ליצור אינטראקציה עם תוכניות מסוג זה. NEAR אינה נתמכת על ידי רוב ארנקי התוכנה הגדולים כגון MetaMask ו-Coinbase Wallet, אך לחברה יש ארנק קנייני לשימוש עם האסימון שלה. שלא כמו ארנקים באתריום, NEAR Wallet דורש כמות קטנה של אסימון NEAR כדי לפתוח חשבון.

יש תחילה לקנות חלק בהחלפה או לגרום לבקש מחבר לשלוח את המינימום ה-0.2 NEAR הנדרש. לאחר הגדרת החשבון ניתן להעביר אסימוני ERC-20 מארנק Ethereum אל Near Wallet ולהתחיל להשתמש ב-DApps ברשת החדשה.

ההשקעה באסימון של NEAR

NEAR הוא נכס הפכפך וזה לא ישתנה בזמן הקרוב. נפחי מסחר קטנים יותר יכולים לדחוף את המחיר למעלה או למטה בגלל שווי השוק הקטן יחסית שלו. כמו כן, אם הרשת לא תמשוך מספיק מפתחים ומשתמשים ביישומים גדולים, המחיר של NEAR עלול להיות מושפע קשות בטווח הארוך. מסיבות אלו צריך לדעת איך לסגור את עמדת ה-NEAR. למרבה המזל, Crypto.com ו-Binance מקלים על המלאכה הזאת. פשוט צריך לעבור אל אחת מהבורות שבה ישחשבון מאומת, למצוא את צמד המסחר הרצוי ולהשלים את העסקה.

המיקוד של NEAR היה לענות על דרישות הצרכנים הגוברת על ידי פתיחת הכוח של בלוקצ'יין ולהצליח בהגדלה דרסטית של המהירות, העלות והאמינות של המונים, במיוחד באופן שבו הם מטפלים בעסקאות. NEAR גם כרסמת באופן משמעותי את מקומם של המתווכים בשוק הקריפטו על ידי הבאת כל הפתרונות הפיננסיים על תשתית מבוזרת.

מטבע NEAR הוא בחירה ברורה של משקיעים בשל בטחונות מהירות גבוהה, עלות יעילות ואמינות. הפרוטוקול קרוב, במובן מסוים, אפשר להתייחס אל כלל מערכת הבלוקצ'יין הזו כאל מנחה של חוזה חכם ובלוקצ'יין ציבורי של הוכחת הימור עם נכונות להיות ידידותית למשתמש המשלבת תכונות כמו שמות חשבונות הניתנים לקריאה על ידי אדם, בניגוד לקריפטוגרפיה בלבד. כתובות ארנק, והיכולת של משתמשים חדשים ליצור אינטראקציה עם DApps וחוזים חכמים מבלי לדרוש ארנק כלל, הם אלו שמספקים את הידידותיות למשתמשים.

היתרונות העיקריים הם, לפיכך, ש-NEAR מאפשרת למפתחים ולמשתמשים אחרים לבנות, לפרוס ולנהל DApps בצורה חלקה. NEAR משתמשת בטכנולוגיית Sharding מתקדמת שהופכת את המדרגיות לאינסופית, בתיאוריה, ובנוסף, המערכת היא למעשה קוד פתוח לחלוטין למען יצירת אלפיקציות. מנגד, NEAR בתחרות ישירה עם ענקיות כמו אתריום. יש תחרות רבה בתחום הקריפטו עם טכנולוגיות חדשות ועולות, מה שמהווה עליה אתגר מתמיד, אבל זה נכון כלפי כל מערכת בלוקצ'יין.

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
ממשלת אוקרינה פנה אל העולם הגדול וביקשה מכל האנשים שרוצים לתמוך במאבק שלה נגד רוסיה להירתם ולתרום מטבעות דיגיטליות. תוך כמה ימים הממשלה גייסה יותר מ-42 מיליון דולר בתרומות של מטבעות קריפטו. כל הפרטים על הגיוס
הרבה ישראלים נרתמים למלחמה המתרחשת באוקרינה ורוצים לעזור ולתרום בכל דרך אפשרית. לפני כמה ימים הממשל האוקריני פנה לכל מחזיקי הקריפטו בעולם וביקשו לתמוך במאבק האוקריני באמצעות תרומה במטבעות קריפטו. בסמוך לזה גורמים זדוניים התחילו להפיץ נכסים דיגיטליים ומטבעות שלכאורה נועדו לתמיכה באוקרינה, אבל בעצם מדובר בסקאם ויכול לעלות לכם ביוקר. כך תשמרו על הכסף הדיגיטלי שלכם.
ארנקי החומרה של לדג׳ר (Ledger) מאפשרים פתרון יעיל נגד תקיפות הסייבר וגנבות פיזיות של הכסף שלכם. הארנק משלב בין פתרונות תוכנה מבוססי IT עם רכיבי חומרה פיזיים. בכתבה זאת אנחנו נסקור עבורכם את מוצרי החברה