קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?
מונרו (XMR)- המטבע הקריפטוגרפי שמציב את פרטיות המשתמשים בראש

Monroe

פרוייקט cryptonote השיק מטבע וירטואלי המכונה XMR המוכר בשוק מטבעות הקריפטו כמונרו האפשר ביצוע עסקאות אנונימיות ומאובטחות.

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

מהו מונרו

 מונרו הוא שמו של פרויקט קוד פתוח ומבוזר. הפרויקט מבוסס על פרוטוקול cryptonote. הפרויקט השיק מטבע וירטואלי המכונה XMR, אך יותר ידוע בשוק מטבעות הקריפטו כמונרו. באמצעות המטבע מתיימר הפרויקט לאפשר ביצוע עסקאות אנונימיות ומאובטחות.

תחילת פרויקט מונרו

 פרויקט מונרו התחיל כפרויקט שנוצר על פרוטוקול cryptonote ושמו היה bytecoin, אך הפרויקט הושק תחת מעטה עמימות מסוים, ונטען כי שמונים אחוזים מהמטבעות בפרויקט נכרו טרם השקתו הרשמית. באפריל 2014 נוצר פיצול בפרויקט ונוצר מטבע חדש בשם bitmonero, שלאחר מכן קיצר את שמו למונרו. צוות המפתחים כלל כשבעה מפתחים, שחמישה מהם נותרו אנונימיים עד היום.

מונרו וביטקוין – מה ההבדלים?

המונרו והביטקוין הם מטבעות יחסית דומים, כאשר ההבדל העיקרי ביניהם הוא רמת האנונימיות שמתאפשרת למשתמשים בהם. הביטקוין נחשב כמטבע אנונימי, והוא בהחט מאפשר ביצוע העברות ללא שם פרטי או פרטים מזהים, אך כל עסקה והעברה הנחתמת בביטקוין מקושרת לארנק וחשופה ברשת, ישנן דרכים לקשר בין ארנק מסוים לבעלים.

המונרו עושה שימוש בהליכי הצפנה ואבטחה מורכבים בהרבה. בביטקוין, לכל ארנק קיימים שני מפתחות הצפנה, שנועדו לשמור על פרטיותו של הארנק. במונרו, הרישום הפומבי מוסתר על ידי פירוק ההעברה לכמה ארנקים מזויפים. הבדל זה בלט בשנת 2017, כאשר תוקפים השתמשו בתכנת כופר על מנת לצבור כסף בשלושה ארנקים שונים. התוקפים המירו את הכסף שצברו למונרו, וכך ווידאו כי לא ניתן יהיה למצוא אותם. אם היו משתמשים בביטקוין, היה קיים סיכוי שיעלו על עקבותיהם.

כריית מונרו

כמו כל המטבעות הדיגיטליים, גם מונרו נצבר באמצעות תהליך חישובי שנקרא כרייה. כמות המונרו אינה מוגבלת, אך ערכה של כל פעולת כרייה הולך ויורד עם גדילת מספר יחידות המונרו שנכרו. במאי 2022 צפוי קצב הכרייה לעמוד על 0.3 XMR לדקה ולהשאר בקצב זה. אלגוריתם הכרייה של המונרו נחשב לפשוט יחסית, ועל ידי כך מעודד כרייה באמצעות מחשבים אישיים. משום כך נחשב המונרו למטבע מבוזר מאוד.

מסחר במונרו

ערך המונרו עמד בתחילת 2017 על 10 דולר ליחידה, ומאז ספג ירידה חדה ועלייה חדה לא פחות. בעת כתיבת שורות אלה (מאי 2021), עומד שער המונרו על כ-247 דולרים ליחידה.

ארנקים רבים אינם תומכים במונרו. הארנקים המומלצים לאחסון מונרו, הם MyMonero וMoneroadress, המאפשר למשתמשים בו ליצור ארנק נייר וקוד שניתן לשחזר באמצעות מחרוזת מילים. דרך מומלצת למסחר במונרו היא קניית ביטקוין, והמרתו למונרו באמצעי מסחר דיגיטליים, או כמובן קניית מונרו באמצעות דולרים בפלטפורמות כמו kraken.

חסרונות

עסקאות במונרו נחשבות גדולות ומורכבות יותר, מה שעלול להוביל לבעיות איחסון בעתיד. חסרון נוסף הוא שהמונרו לא נתמך על ידי ארנקים דיגיטליים רבים ושמנגנון ההצפנה שלו מורכב, מה שהופך אותו לפחות נגיש. חסרון שלישי הוא שבמקרה ותוחל רגולציה בשוק הדיגיטלי, האנונימיות חסרת הפשרות שלו עלולה להוביל לקושי בקבלתו.

מחשבון המרה
Ledger - Crypto Beginners Pack
עוד מטבעות