קורס מסחר למתחילים

כריית מטבעות דיגיטליים: איך מתחילים?
NFT - מהפכת אומנות דיגיטלית

NFT – המהפכה שטרפה את הקלפים בכל עולם האומנות והדיגיטל

בדומה לביטקויין גם נכסיי ה-NFT מקנים לבעליהם מעין תעודת אחריות ובעלות על היצירה וכך נוצר לה ערך כספי. התרגלו למושג שתשמעו ממנו הרבה

תוכן עניינים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב vk
שיתוף ב odnoklassniki
שיתוף ב telegram

יצירות אומנות קלאסיות נמכרות בעולם בסכומים אדירים העשויים להגיע עד לכמה מאות מיליוני דולרים, דה וינצ'י, ואן גוך, דאלי ועוד מגוון אמנים בעלי פרסום בסדר גודל זה הם לרוב האחראים על ערך היצירה, וכמובן שגם לתוכן עצמו יש משמעות.

למרות שיש לזכור שאף פעם אמנות לא התמצתה בציור על בד קנבס, ולראייה ציור הקיר של דיוויד צ'ו במנהלה של פייסבוק המוערך כיום בסכום של 200 מיליון דולר, ושלל מייצגים שונים ומגוונים המוגדרים כאומנות, בהחלט ניתן לקבוע שבשנים האחרונות סוג חדש של "יצירות אמנות" נכנס לשוק. 

אז מה זה NFT?

העניין בטכנולוגיית ה-NFT עלה לאחר שיצירות המוגדרות בה נמכרו בסכומים הנעים בין כמה מיליונים בודדים, ועד למכירות בסכומים של 70 מיליון דולר כמו שראינו בחודש מרץ האחרון.

ניתן להגדיר את ה-NFT, Non-Fungible Token, כמעין אסימון ייחודי וחסר תחליף, או יחידת ערך דיגיטלית – המשמשת כנכס דיגיטלי המאומת בטכנולוגיית בלוקצ'יין, המשמשת כידוע את התשתית למטבעות הקריפטו, ולמעשה מהווה רשת מחשבים המתעדת ביצוע עסקאות ורישום העברת נכסים, כך שהקונה נשאר עם הוכחה לאותנטיות הנכס ולבעלות עליו.

כלומר, בדומה למטבע הביטקויין המפורסם, גם הנכסים בטכנולוגיית ה-NFT מקנים מעין תעודת אחריות ובעלות, וכך בדומה לנכסים ממשיים נוצר להם ערך כספי, שכאמור עשוי במקרים מסויימים להגיע לשווי של עשרות מיליוני דולרים ואף לפי הערכות העתידיות לחצות גם רף זה.

מי משתמש בטכנולוגיית ה-NFT

למעשה כולם יכולים להשתמש בטכנולוגיה, ולשמש כמוכרים או כקונים של נכסי NFT שונים, אך לאור השוני המהותי של הסחורה הנמכרת ממטבעות הקריפטו או מניות שונות, למרות הדמיון במערכות, כאן עושים שימוש בעיקר מוזיקאים, אמנים, אושיות רשת וזכיינים שונים, אשר ביכולתם להשיג חשיפה ועניין ביצירות ובתוצרים שלהם.

חשוב להדגיש שהסחורה הנמכרת יכולה להיות כל קובץ דיגיטלי שהוא, כך למשל הציוץ הראשון אי פעם בטוויטר נמכר בסכום של 2.9 מיליון דולר במכירה פומבית, אשר הועברו למייסד שמחזיק בבעלות החוקית שלו. זאת, בעוד שהלכה למעשה, אין כל מניעה לכל אדם פשוט לבצע "העתק הדבק" לעמוד שלו, לכתוב את הציוץ מחדש [ "just setting up my twttr" ] , או לצלם מסך ולהדפיס אותו.

הייחודיות כאמור ב-NFT הוא המקוריות שמקנה הטכנולוגיה לקונים, ואת ההבטחה שהם עצמם מחזיקים ב"נכס" המקורי היחידי שקיים בעולם. זו ככל הנראה הסיבה שאף שניתן להעתיק את היצירה ללא תשלום, האותנטיות שמובטחת לקונה דרך השימוש בטכנולוגיה הופכת אותה למשתלמת עבור ציבור המשתמשים בה.

כמה גדול השוק והיקף השימוש בטכנולוגיה?

לאור ציבור המשתמשים היחסית אקסקלוסיבי, לא תמצאו בזירת ה-NFT מיליוני אנשים בדומה לזירות מסחר אחרות כגון שווקי הקריפטו או הבורסות השונות למניות ואג"ח. בנוסף, נכון להיום רוב הרוכשים הם אנשים פרטיים לא גופים מוסדיים או מוזאונים שכרגע נצמדים עדיין לאמנות המסורתית יותר, על כל גווניה.

גורמים אלו מביאים לכך שכמות העסקאות אינה כה גדולה, אך מנגד, הראשוניות של השוק והבאז הרב שהוא יוצר מתורגמים לעניין ולסכומים שמתחילים להיות גבוהים. כך למשל סכום העסקאות בשנה החולפת חצה את הרף של 250 מיליון דולר, ואף שמדובר בסכום נמוך יחסית בהשוואה לבורסות אחרות, מומחים מעריכים כי נכסי ה-NFT בעלי פוטנציאל גדילה עצום עקב העניין שמביאים בהם סוחרי קריפטו המכירים היטב את רשתות הבלוקצ'יין ומתחילים לאט לאט לסחור גם בנכסי NFT.

היקף העסקאות מקבל פרופורציה כשנזכרים שמדובר בנכסי אמנות, ולראייה, מכירת היצירה של האמן המפורסם ביפל במרץ בכמעט 70 מיליון דולר מהווה את הסכום השלישי בגובהו שקיבל אי פעם אמן חי על יצירת אומנות שלו.

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
ממשלת אוקרינה פנה אל העולם הגדול וביקשה מכל האנשים שרוצים לתמוך במאבק שלה נגד רוסיה להירתם ולתרום מטבעות דיגיטליות. תוך כמה ימים הממשלה גייסה יותר מ-42 מיליון דולר בתרומות של מטבעות קריפטו. כל הפרטים על הגיוס
הרבה ישראלים נרתמים למלחמה המתרחשת באוקרינה ורוצים לעזור ולתרום בכל דרך אפשרית. לפני כמה ימים הממשל האוקריני פנה לכל מחזיקי הקריפטו בעולם וביקשו לתמוך במאבק האוקריני באמצעות תרומה במטבעות קריפטו. בסמוך לזה גורמים זדוניים התחילו להפיץ נכסים דיגיטליים ומטבעות שלכאורה נועדו לתמיכה באוקרינה, אבל בעצם מדובר בסקאם ויכול לעלות לכם ביוקר. כך תשמרו על הכסף הדיגיטלי שלכם.
ארנקי החומרה של לדג׳ר (Ledger) מאפשרים פתרון יעיל נגד תקיפות הסייבר וגנבות פיזיות של הכסף שלכם. הארנק משלב בין פתרונות תוכנה מבוססי IT עם רכיבי חומרה פיזיים. בכתבה זאת אנחנו נסקור עבורכם את מוצרי החברה